Uvajanje v vrtec je proces, ki lahko udeleženim predstavlja stres. Vodi do kratkotrajnih neugodnih učinkov na otrokovo vedenje, po nekaj mesecih pa se večina malčkov ugodno prilagodi in izražajo pozitivna čustva in se vključujejo v socialne dejavnosti z vrstniki in vzgojiteljico.
Zgodnja vključitev malčka v vrtec ob odsotnosti drugih dejavnikov tveganja (npr. neugodni vzgojni stil staršev, konflikti v družini) nima dolgoročnih neugodnih učinkov na otrokov razvoj.
KAKO HITRO SE BO OTROK NAVADIL VRTCA?
Po raziskavah sodeč se malčki ob prvem vstopu v vrtec v povprečju privadijo na obiskovanje vrtca po treh tednih kontinuiranega obiskovanja. Večina se jih na vzgojiteljico naveže po dveh tednih obiskovanja, mlajši nekoliko hitreje kot starejši malčki. Nekateri malčki se navadijo takoj, nekateri pa potrebujejo tudi malce več časa.
KAJ LAHKO POMAGA PRI UVAJANJU?
Nekoliko manj časa za prilagajanje na vrtec potrebujejo malčki, ki so se v prvem letu po rojstvu občasno že za kratek čas ločili od mame (po nekaj dni). Malčki mam v raziskavah, ki so ob vključitvi v vrtec doživljale intenziven stres, so se težje in dlje časa prilagajali na jasli kot malčki mam, ki so doživljale manj stresa. Dudica lahko otrokom pomaga, ker sesanje v telesu vzpodbuja občutek varnosti, plišasta igrača ali ninica pa jim predstavlja en delček doma, ki ga lahko prinesejo s seboj.
Po raziskavah sodeč pa niti dudica, niti ninica niso igrali pomembne vloge pri uvajanju, zato lahko odložite skrbi, če vaš otrok nima ničesar od tega.
MANJ STRESA OB UVAJANJU- LE KAKO?
Prvi korak je, da svoja čustva, ki se pojavljajo, opazite. Tlačenje ali zanikanje čustev ne bo pomagalo, saj bodo kljub temu učinkovala na vaše delovanje. Nato se pogovorite se o njih z nekom, ki vam je blizu in vas posluša ter pomiri. Vzpostavite lahko tudi stik z vrtčevo svetovalno službo preko te povezave, ali pa prosite vzgojiteljico, kamor se vaš otrok vključuje, za pogovor. Svoja čustva lahko tudi zapišete, ko jih ubesedimo, odložimo vsaj del skrbi. Zaupajte, da bo vaš otrok v vrtcu v varnem in ljubečem okolju. Strokovne delavke ljubeče in skrbno poskrbijo za vsakega otroka.
KAKO UVESTI OTROKA V VRTEC?
Otrok se mora v novo okolje uvajati postopoma. Obenem tudi za starša prehod otroka v vrtec prestavlja napor, zato priporočamo, da si uredite dopust (optimalno je 1-2 tedna) in vam uvajanje ne predstavlja časovne stiske. Z vzgojiteljico se individualno dogovorite, koliko časa boste prisotni prve dni in kdaj bo vaš malček nekaj časa v vrtcu že ostal sam.
OTROK JOČE IN SE ME OKLEPA, KO GA PRIPELJEM V VRTEC
Predšolski otroci (predvsem malčki, pa tudi starejši) svojega nelagodja še ne zmorejo izraziti z besedami, zato jočejo. Lahko se zgodi, da vaš malček ne bo jokal ob prehodu v vrtec, niti takrat, ko se boste vrnili ponj.
Če pa se vas malček še po začetnih tednih zjutraj oklepa, pa ga ljubeče, a odločno predajte vzgojiteljici, brez dolgega oklevanja. Tako otrok začuti vašo ljubezen, starševska odločnost pa otrokom predstavlja okvirje varnosti. Primerne besede bi bile: »Zdaj greš k vzgojiteljici (ime), mama (ati) gre v službo. Rad/a te imam in se vidiva popoldan«. Nasmeh na vašem izrazu bo otroku pomagal zaupati, da je vse v redu.
V praksi je najpogosteje tako, da se otroci ob prihodu v igralnico zelo hitro potolažijo, najpogosteje v objemu vzgojiteljice, nato pa že hitijo k svojim prijateljem, igram, ali obojim naenkrat.
Otrok joče, ko pridem ponj in me zagleda. Je bilo tako cel dan?
Nikakor. Vzrok otrokovega joka, ko vas zagleda, je povsem drugje. Otrokom vrtec predstavlja, vsaj v začetku, bolj tuje okolje od domačega. V vrtcu je veliko dogajanja, obkrožen je z veliko otroki, dvema odraslima vzgojiteljicama, pogosto imajo dopoldan kakšno dejavnost, ki terja veliko pozornosti. Dopoldan je otroku lahko veliko bolj naporen kot dan doma, zato je dopoldanski počitek v vrtcu ponavadi daljši kot doma.
Ko zagleda vas, ki mu predstavljate najbolj varen pristan, se v otroku lahko sprostijo vsa čez dan nabrana čustva. V teh primerih otroka tudi ne sprašujte, kaj je narobe, ali iščite razlage, zgolj bodite z otrokom in mirno počakajte, da izrazi čustva, ki se pojavljajo. Predstavljajte si sebe v novih okoljih in sebe doma. Tudi vi si z najbližjimi ljudmi dovolite izraziti več čustev, kajne?
..in za konec
Ne oklevajte, če imate za vzgojiteljico še kakšno vprašanje glede uvajanja ali otrokovega počutja v vrtcu. Obenem pa se zavedajte, da je tudi uvajanje proces, ki potrebuje svoj čas. Lahko pa se za pogovor in nasvet obrnete tudi na vrtčevo svetovalno službo, tukaj.
Vir: Marjanovič Umek, L. (2004). Razvojna psihologija. Ljubljana: Založba Rokus.